STARTUPGOV

Default content

Žemėlapių pagrindas

Nacionalinis vektorinis žemėlapio pagrindas – kai reikia itin greito, detalaus, oficialiais valstybiniais erdvinių duomenų rinkiniais grįsto atviro kodo žemėlapio pagrindo sprendimo, pritaikyto naudoti tiek interneto, tiek mobiliuose įrenginiuose, offline režimo ir veikiančio google maps, apple maps, mapbox technologijų pagrindu.

Paslaugos

Duomenų atvaizdavimas žemėlapių naršyklėse

Projektas

smalsuolis.lt, biip.lt

Technologijos

planetiler, pmtiles, vector tiles, docker

Kontaktai

https://github.com/govlt/national-basemap

Problema

Valstybės naudojami atviro kodo GIS sprendimai neatitinka greitaveikos, stilių ir turinio adaptavimo, galimybės palaikyti offline režimą, spartaus duomenų atnaujinimo bei infrastruktūros on-premises reikalavimų, su kuriais susiduriama kuriant modernius žemėlapių naršyklių sprendimus.

Kuriant sprendimus skirtus naudoti tiek interneto, tiek mobilių įrenginių žemėlapių naršyklėse susiduriama su problema: komercinės platformos tokios kaip google maps, mapbox teikia šiuolaikiškas, tačiau mokamas, ne oficialiais valstybiniais duomenų rinkiniais paremtas ir dažnai įvairių licencinių ribojimų turinčias žemėlapio pagrindo paslaugas, tačiau valstybinių informacinių sistemų teikiamos viešos paslaugos naudoja rastrinių žemėlapių technologijas, kurios turi tiek greitaveikos, tiek adaptavimo sprendimui problemų. Rastrinių žemėlapių technologijos pasižymi ilgesniu krovimo laiku (paveikslėliai užima daugiau vietos, nei vektoriniai duomenys), nėra galimybės keisti stilių, valdyti žemėlapio sluoksnių, komplikuotas tokių žemėlapių naudojimas neprisijungus prie interneto. Norint susigeneruoti savo pagrindo žemėlapį naudojant rastrinių žemėlapių technologijas, susiduriama su ilgu pagrindo generavimo laiko problema, kai atsinaujinus šaltinių duomenis, pergeneruoti žemėlapį visai Lietuvos teritorija gali trukti kelias dienas ar net ilgiau.

Sprendimas

Įvertinus visus sprendimus, buvo nuspręsta pabandyti iš viešų, atvirų valstybinių erdvinių duomenų rinkinių sugeneruoti savo pagrindo žemėlapio sprendimą. Nuo idėjos iki gamybės aplinkos sprendimas parengtas per 2 savaites.

Nacionalinis žemėlapio pagrindas sudarytas remiantis oficialiais, viešai pasiekiamais, detaliais erdvinių duomenų duomenų šaltiniais: georeferencinio pagrindo kadastru (GRPK, teikiama Statybos sektoriaus vystymo agentūros), adresų registru (teikiama Registrų centro) bei saugomų teritorijų valstybės kadastru (teikiama Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos). Sukurtas pilnavertis žemėlapio pagrindas, kurį sudaro pastatai, adresai, detalus gatvių ir kelių tinklas, detali žemėnauda ir hidrografija, miško kvartalinės ribos, saugomos teritorijos ir pagrindiniai gamtos ir paveldo objektai.  

Susipažinkite detaliau su žemėlapiu

Pagrindo žemėlapis teikiamas pmtiles ir vector tiles formatais, t. y. žemėlapis naudojamas kaip vektorinė, ne rastrinė, grafika. Žemėlapio pagrindas generuojamas naudojant planetiler atviro kodo sprendimą, sugeneruojant ir vector tiles podėlį. Kartu sukurtas ne tik pats žemėlapio pagrindas, bet ir visa techninė infrastruktūra, suteikianti galimybę kiekvienam žemėlapio pagrindo generavimą ir publikavimą vykdyti on-premises principu, naudojant docker.

Rezultatas

Startavę su idėja turėti geresnį žemėlapio pagrindą, sukūrėme lengvai perpanaudojamą, lanksčią ir pritaikyta skirtingiems poreikiams infrastruktūrą, kurią jau dabar naudoja skirtingų informacinių sistemų, taikomųjų sprendimų žemėlapių naršyklėse. Atviro kodas suteikia galimybę ją panaudoti ir Jūsų kuriamuose sprendimuose.

Automatizuotas žemėlapio duomenų naujinimas, itin greitas duomenų perdavimas, iš anksto paruošti skirtingi stiliai bei jų adaptacijos galimybės – jomis jau naudojasi BĮIP, smalsuolis.lt sistemos. Sprendimų kūrėjai gali pasirinkti skirtingus būdus kaip naudotis žemėlapių pagrindu. Tai gali būti tiek tiesioginis žiniatinklio paslaugos vector tiles (plačiai suderinamas su žemėlapių naršyklių kūrimo bibliotekomis, tokiomis kaip: maplibre, openlayers ar leaflet) ar pmtiles formatu naudojimas, tiek šių formatų atsisiuntimas ir publikavimas savo infrastruktūroje, tiek viso sprendimo su žemėlapio generavimu perkėlimas į savo infrastruktūrą.

Šiuo sprendimu užtikrinome, kad kuriamos aplikacijos turi greitai veikiantį, nuolat atnaujinimą, paruoštą darbui offline režimu pagrindo žemėlapio, kuriam nereikalinga didelė infrastruktūra ir komercinių žemėlapių licencijos.

Sukurtas sprendimas yra atviro kodo ir detaliai dokumentuotas projekto GitHUB repozitorijoje

Toks visos Lietuvos pagrindo žemėlapio dydis viename faile
0 MB
Tiek užtrunka visos Lietuvos teritorijos žemėlapio atnaujinimas pagal pasikeitusius duomenų šaltinius
0 min
Toks vidutinis vienos vektrinio žemėlapio kaladėlės dydis
0 KB
Tiek vietos užima visos Vilniaus miesto teritorijos žemėlapis, paruošiamas akimirksniu
0 MB